תקלות והצעות לשיפור אתר צה"ל
תפקידים ומיונים
יחידות העילית
הנדסה קרבית
תיאור התפקיד
ייעודו של חיל ההנדסה הקרבית בצה"ל הוא הובלה ופריצת הדרך לכוחות היבשה, ומכאן שהחיל הוא הראשון לבוא במגע עם כוחות האויב. הגדודים בחיל ההנדסה הקרבית אחראים על פעילות החיל בגזרות השונות ועל הסיוע ההנדסי לכוחות היבשה בזמן מלחמה. בנוסף לאמצעי הלחימה הקיימים ביחידות חיל הרגלים משתמשים הגדודים באמצעי לחימה המיועדים אך ורק לכוחות ההנדסה הקרבית. בנוסף למשימותיהם ההנדסיות, מבצעים הגדודים משימות ביטחון שוטף ופעולות חי"ר שונות. הגדודים מבצעים פשיטות ליליות, מעצרים, מארבים וכיו"ב.

פרופיל דרוש
פרופיל 82 ומעלה, וללא סעיפים פוסלים ליעד זה.

טירונות
(ארבעה חודשים טירונות): המסלול נפתח בטירונות להסמכת רובאי 04 ופלס (דירוג הנדסי) 05. במשך הטירונות החייל מסגל לעצמו בטחון עצמי וכושר גופני כמרכיבים עיקריים לתפקידו העתידי כלוחם. בנוסף, נחשף החייל לאמצעי מיקוש וחבלה בסיסיים. במהלך הטירונות מתבצע גיבוש ליהל"ם, הגיבוש אורך כשבוע ובסיומו נפתח מסלול אחוד ללוחמי היחידה

אימון מתקדם
(ארבעה חודשים) - בשלב זה משלימים החיילים להסמכת רובאי 05 ופלס 06. מטרת האימון המתקדם היא להכשיר את החייל כלוחם הנדסה קרבית בגדוד מבצעי. החייל משכלל ומרחיב את ידיעותיו בהפעלת סוגי אמצעי לחימה ונשקים למיניהם, ומתמקצע בהפעלתם. במהלך האימון רוכשים הלוחמים בפריצה והתגברות על מכשולים, בחבלה ובבניית מכשולים המבוססים בעיקר על מיקוש.

תעסוקה מבצעית
בתום האימון מבצעים תעסוקה מבצעית. במהלך התעסוקה המבצעית עוסקים הלוחמים בפעילות חי"ר כגון: מעצרים, מארבים, סיורים רגליים ורכובים, מיקום והפעלה של תצפית ועוד. -בתום תקופה זו המתאימים יצאו לקורס מפקדים (קורס מ"כים). המתאימים ימשיכו לאחר קורס זה לקורס קציני יבשה בבה"ד 1 (בית הספר לקצינים). בקורס זה ילמד לפקד על מחלקת לוחמים בהנדסה קרבית.

שונות
יחידות ומסלולים נוספים: פלוגת הצמ"ה (ציוד מכני הנדסי)- אחראית על הפעלת הציוד המכאני ההנדסי בגדוד ומבצעת מגוון משימות בהן: הריסת מתקני אויב, פריצת מכשולים, פתיחת צירים, פינוי מוקדים, הריסת בתים, פריצת דרכים. מחלקת סיור (מחס"ר)- תפקידה בגדוד דומה לתפקידיהן של הפלס"ר (פלוגות סיור) בחטיבות החי"ר (חיל רגלים) והשריון. מטרתה להוביל את כוחות הגדוד ולספק להם מודיעין הנדסי. יהל"ם (יחידות הנדסה למשימות מיוחדות)- הינה היחידה המובחרת של חיל ההנדסה הקרבית. תפקידיה של יהל"ם כוללים ביצוע משימות חבלה מיוחדות, הריסות מדויקות, פיצוץ מבנים, חבלה, טיפול בחומרי נפץ, הכנת מטענים ופצצות, נטרול מטעני חבלה של האויב, פינוי שדות מוקשים מורכבים. היחידה מחולקת למספר פלוגות: -ס"פ/"ספיר" (סילוק פצצות)- בפלוגות אלו משמשים הלוחמים לנטרול מטעני חבלה, פצצות מתוחכמות, ראשי קרב של טילים ותחמושת שלא התפוצצה מכל סיבה שהיא. -"סמור"- סיירת "סמור" (סליקים ומנהרות)- לוחמי סיירת סמור עוסקים בהשמדת סליקים ומחבואי נשק ואדם. חלק מייעודה של הפלוגה הוא לאתר, לטפל ולפוצץ את המנהרות להברחת מחבלים. -"מדרון מושלג"- יחידה זו מתמחה בפריצה קרבית למבנים, ובסיוע ליחידות אחרות לפרוץ למבנים. -"סיירת יעל"- יחידה מובחרת לסיור הנדסי המתמחה בחבלה. אופי פעילותה הינו סודי ברובו.

הקוד האישי | עיקרי חוק שירות וביטחון | אמנת השירות | צור קשר
אתר זה הוקם ע"י צה"ל- לשם ומיטב :: כל הזכויות שמורות לצה"ל