לתשומת לבך - פורטל אנשים ברשת נתמך בצורה מיטבית בדפדפני Explorer 5.5 ומעלה בלבד. גלישה בדפדפנים אחרים עלולה לגרום תקלות בלתי צפויות באתר.
באתר זה בכל אתרי "אנשים ברשת"
חזרה לדף הבית
דבר קח"ר
על החיל
תפקידים ומסלולים
תחומי העיסוק בחיל
עוד משלנו
שאלות ותשובות
גלריית תמונות
מידע מקצועי
מורשת החיל
ניתן לנווט בעץ האתר על ידי שימוש בתפריט
חזרה לדף הבית >  על החיל >  מורשת החיל
 
מורשת יחידת המורות-החיילות

יחידת המורות-החיילות הוקמה בשנת 1951, במסגרת חזונו של דוד בן גוריון, ראש הממשלה ושר הביטחון הראשון, ל"ביעור הבערות". היו אלה שנותיה הראשונות של מדינת ישראל והממשלה והחברה התמודדו עם אתגרים גדולים: בניית כלכלה יציבה, קליטת עלייה מסיבית מאד מארצות שונות, בליל של שפות ללא ידיעת השפה העברית, חברה מורכבת מקבוצות שונות, חוסר בתשתיות, בניית יישובים חדשים רבים מאד ללא תשתית ממשית, מחסור באמצעים ובכוחות הוראה ליישובים מרוחקים ועוד וכל זאת על רקע איומים ביטחוניים משמעותיים מהמדינות השכנות.
צה"ל התגייס אז לסייע למדינה הצעירה לבסס את עצמה מבחינות רבות, ביניהן בתחום ההשכלה, הקניית השפה והקליטה החברתית. כל אלה היו מונחים בבסיס הרעיון של בן גוריון לסייע למשפחות החיילים (ברובם עולים חדשים) להיקלט בארץ וביישובים החדשים, ללמוד את השפה העברית ולהרחיב את השכלתם (חלק מהעולים באותה תקופה היו אנאלפבתים או בעלי השכלה מצומצמת מאד). לשם כך הוקמה יחידת המורות.
במקביל השקיע צה"ל תוך כדי השירות, בלימוד השפה העברית, הרחבת ההשכלה וקליטת עלייה לגבי חיילים ששירתו בצה"ל בפועל, באמצעות מש"קיות הוראה בבתי ספר צה"ליים לקליטת עלייה ולעברית.

ייעוד היחידה
כפי שהוגדר אז והדבר נכון גם להיום: להוות גוף סיוע צבאי בכוח אדם הוראה למשרדי הממשלה (תוך דגש על משרד החינוך) בתחומים חינוכיים ? לאוכלוסיות טעונות טיפוח, ילדים, נוער ובוגרים ביישובי פיתוח, יישובי עולים ויישובי ספר.

ואכן, עם הקמתה שרתו כל המורות-החיילות במעברות, ביישובי ספר, עיירות פיתוח ויישובי העולים השונים. תחילה הוקמה יחידה קטנה בדרום הארץ שמנתה קומץ מורות-חיילות, כולן בוגרות סמינרים למורים וגננות ברחבי הארץ, שהתגייסו במיוחד למשימה זו. המסלול ההיסטורי ביחידה הינו מסלול קליטת העלייה. שיתוף הפעולה עם הנח"ל החל כבר אז, כאשר חיילות נח"ל הוכשרו לתחום לימוד השפה העברית וסייעו למורות החיילות, בעיקר במעברות.

ממסלול אחד זה התפתחו במרוצת השנים כ-20 מסלולים שונים, כשלכל אחד מהם מסלול איתור, מיון והכשרה ייחודיים. מסוף שנות ה-60 נוספו ליחידה מסלולים של חיילים חרדים, דרוזים ובדואים (למערכת החינוך המיוחדת של מגזרים אלו). כן נוספו בשנים אלו מסלולי טבע ביחידה, שמטרתם להעמיק ההיכרות של הנוער עם הארץ ומורשת הקרב. כל החיילות היום הינן בוגרות תיכון (12 שנות לימוד+ בגרות מלאה), שנמצאו מתאימות לתפקידי הוראה והדרכה, מתנדבות לתפקידן ומקבלות הכשרה.

באפריל 2000 הוחלט להכפיף את יחידת מורות-חיילות ממקחנ"ר (מפקדת קצינת חיל נשים ראשית)  למקח"ר (מפקדת קצין החינוך והנוער הראשי). נפתח מרכז חדש שאיגד בתוכו את: פיקוד הנח"ל/ גדנ"ע/ יחידת מורות-חיילות.
שלושת הגופים הללו עוסקים בעבודה בתוך הקהילה ומופעלים ע"י סגל צבאי שמחולק לשלושה מרחבים: צפון, מרכז, דרום.

כיום:
מו"ח הן יחידה תחת מערך מג"ן בחיל החינוך והנוער.

יחידת מו"ח ארצית:
מטרת תפקיד המורות החיילות:
"להוות גוף סיוע צבאי בכוח אדם הוראה למשימות חינוך במערכת החינוך האזרחית במדינת ישראל".
יחידת מו"ח ארצית עוסקת בשני תחומים עיקריים:
? איתור מלש"ביות, גיוסן והכשרתן לתפקיד מו"ח בהתאם למסלול המתאים.
? ליווי מקצועי של סגל הפיקוד של המו"ח.

חזור
צור קשר |  חדשות והודעות אתר זה הוקם ע"י צה"ל/לשם וחיל החינוך והנוער :: כל הזכויות שמורות לצה"ל שלח לחבר       | חזור למעלה