תקלות והצעות לשיפור אתר צה"ל

 

דבקות במשימה לאור המטרה - אליעזר עבד אברהם

אברהם שולח את עבדו אליעזר למשימה לאומית מדרגה ראשונה - למצוא אישה שתתאים ליצחק בנו, ותמלא יחד איתו את הייעוד הגדול של בניית עם ישראל. המשימה היא קשה במיוחד - למצוא בתוך הסביבה האלילית והמופקרת של חרן נערה שראויה להימנות עם אימהות האומה. שני תנאים נוספים הופכים את המשימה לקשה להשגה אף יותר: א) הנערה צריכה להיות מיוחסת - קרובת משפחה של אברהם; ב) על הנערה והוריה להיות מוכנים לכך שהיא תחזור עם אליעזר לארץ כנען, וממילא גם שהקשר ביניהם יתנתק כמעט לחלוטין. (אז הרי עוד לא היו טלפונים ניידים ומייל...).
על אף שהמשימה נראית בלתי אפשרית, אליעזר לוקח אותה על עצמו, עובר 'השבעה' על-ידי אברהם שימלא את המשימה כראוי, ויוצא לדרך. לאורך כל הדרך אליעזר דבק במשימה שלו בנחישות, ומלמד אותנו את העקרונות הנחוצים לביצוע משימה על הצד הטוב ביותר:
א. התמסרות למשימה - לאורך כל הסיפור אליעזר אינו נזכר בשמו הפרטי; התורה מכנה אותו 'עבד אברהם'. אליעזר כל-כך חי את המשימה, שהוא 'שוכח' מהעולם הפרטי שלו. חז"ל אף מלמדים אותנו שהייתה לו בת, אותה רצה לשדך ליצחק במקרה שהמשימה תיכשל. על אף ניגוד האינטרסים, אליעזר מתמסר למשימה במאת האחוזים (מה שנקרא בצבא: לויאליות).         
ב. תכנון הביצוע לאור המטרה - לפני שאליעזר יוצא, הוא לוקח איתו את האמצעים הנצרכים לביצוע המשימה: גמלים, זהב ותכשיטים לתת למשפחת הכלה, כפי שהיה נהוג. הוא מביא אותם בכמויות גדולות - דבר שמגביר את סיכויי ההצלחה שייתנו את בתם ליצחק, ביודעם שהיא מגיעה אל משפחה אמידה, ושגם הם נהנים מהעניין... אליעזר גם מתכנן בקפידה את המבחן שהוא יערוך לנערה, כשמול עיניו נמצאת המטרה: לבדוק האם היא מלאה ברצון לעזור לזולת, תכונה שהייתה מרכזית מאד בבית אברהם. אליעזר יבקש ממנה לתת לו לשתות מהכד, ואם היא תציע מעצמה להשקות גם את כל הגמלים שלו -  הדבר ייחשב כהצלחה במבחן.   
ג. אמונה - אליעזר מאמין שאם זאת המשימה שהוטלה עליו, לא משנה כמה היא קשה לביצוע - ה' יהיה בעזרו. הוא מתפלל לה' ומבקש בקשה שנראית ממש הזויה: שה' ישלח אליו, עוד לפני שהוא מתחיל לחפש, נערה שתתאים לכל הקריטריונים, וגם תעמוד ברף הגבוה של מבחן החסד שהוא עומד לערוך. הבקשה באה מתוך אמונה שלמה שה' יכול לעשות את הבלתי-אפשרי, כדי שהמטרה החשובה - אישה ראויה ליצחק שתביא להמשכיות עם ישראל - תושג.
ד. חתירה להשגת המטרה במלואה - כשהלא-ייאמן קורה, ועוד לפני שאליעזר מסיים את תפילתו, רבקה מופיעה ועומדת במבחן בגדול - אליעזר אינו משתכר מההישג, ואינו נכנס לשאננות. הוא ניגש לשלב הבא ומברר אם היא ממשפחתו של אברהם, ותוך כדי תנועה גם דואג לצד הטכני - מקום להתארח.
ה. המשימה מעל הכול - גם כשאליעזר מגיע לבית של רבקה הוא כל-כך עסוק במשימה, שהוא אינו מוכן לטעום מהכיבוד שהוצע לו, עד שיספר להוריה את כל הסיפור, ויבקש את הסכמתם לנישואין עם יצחק.
ו. התלהבות ("רעל") - התלהבותו של אליעזר, שמספר בהשתאות איך ה' שלח את רבקה, שמתאימה מכל הבחינות, עוד לפני שהוא סיים לבקש, מצליחה להחדיר גם לליבם של אחיה לבן (הרשע!) ואביה בתואל ש"מה' יצא הדבר", ולהביא להסכמתם לנישואין.
ז. התמדה במשימה לנוכח שיבושים - גם כשביום המחרת המשפחה נבהלת מהפתאומיות שבה רבקה הולכת לעזוב אותם, ודורשת שהיא תישאר אצלם לפחות עשרה חודשים נוספים - אליעזר אינו מתרגש מהבלת"ם. הוא מבהיר להם באופן חד-משמעי, אך נעים, שהוא רוצה לחזור בהקדם האפשרי, ושהוא לא מוכן לסחבת. עמדתו הבלתי מתפשרת של אליעזר מביאה את המשפחה לרדת מהעץ. הם שואלים את רבקה אם היא מעוניינת ללכת איתו עכשיו; וכשהיא משיבה בחיוב, הם מסכימים שתצא לדרך מיד.
 
בסופו של דבר, נחישותו של אליעזר, הנאמנות שלו לאברהם והאמונה שלו במשימה ובה' שמלווה אותו, מביאות לכך שהוא חוזר לארץ כשהמטרה הושגה במלואה, ואיתו אישה שמתאימה מכל הבחינות.
Mission completed.

אתר זה הוקם ע"י צה"ל/לשם :: כל הזכויות שמורות לצה"ל